13 січня. Цей день в історії - Новости Днепра

13 січня. Цей день в історії

1631 — французький кардинал Ришельє уклав договір зі Швецією, за яким зобов’язався виплачувати мільйон ліврів на рік за те, щоб шведи воювали проти Габсбургів.
1681 — У Бахчисараї підписано договір, який завершив Московсько-турецьку війну. Згідно з Бахчисарайською угодою, Османська імперія визнала Україну за Московією.
1810 — у Петербурзі урочисто відкрита Державна рада — вища закононарадча установа царської Росії, створена за проектом Михайла Сперанського.
1819 — встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.
1830 — у Росії вийшов перший номер «Літературної газети»
1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.
1869 — у Росії вперше відкрита передплата через пошту на періодичні видання
1883 — під час гастролей цирку італійських артистів братів Ферроні в Бердичеві в будівлі, де йшла вистава, спалахнула пожежа. Загинуло не менше 300 людей. Однією з причин великої кількості жертв стало те, що двері двох із трьох виходів були забиті цвяхами
1915 — внаслідок землетрусу в Аведзано (Італія) загинуло близько 30 тисяч людей
1916 — через прорив дамби під час шторму води Північного моря затопили Голландію, загинули близько 10 тисяч людей
1919 — у Ризі, в нинішньому будинку Театру опери і балету, зібрався I з’їзд рад Латвії, який проголосив радянську владу в країні. Головою уряду був обраний Петро Стучка. Також на з’їзді була ухвалена перша конституція Радянської Латвії і затверджений план будівництва соціалізму
1928 — У трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1942 — Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Ґастарбайтери).
1953 — у Радянському Союзі почалися арешти у так званій «справі лікарів».
1957 — американська фірма Wham-O Company випустила на ринок нову іграшку, створену Уолтером Моррісоном, — літаючу тарілку.
1989 — У всій Великобританії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.
1991 — У Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР.
1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.
1993 — У Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення».
1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.
2000 — Про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.
13 січня народилися:
1779 — Єлизавета Олексіївна, російська імператриця, дружина Олександра I
1827 — Микола Бекетов, один з основоположників фізичної хімііі та хімічної динаміки, заклав основи принципу Алюмінотермія.
1827 — Бекетов Микола, російський фізико-хімік.
1864 — Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
1877 — Левко Мацієвич, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор.
1894 — Євген Онацький, провідний діяч Організації Українських Націоналістів, громадський діяч, журналіст і науковець.
1954 — Глизін Олексій, російський поп-співак. Найвідоміші пісні: «Зимовий сад», «Ти не ангел» та багато інших)
1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукеру.
1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор.
1977 — Орландо Блум, англійський актор. Отримав популярність завдяки ролям у кінотрилогії «Володар кілець», пригодницькому фільмі «Пірати Карибського моря».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *